Aby chrípka neprekvapila

Aby chrípka neprekvapila

Pripravte sa na zimu včas

Leto je už za nami, žezlo prevzala pani jeseň. V jesenných a zimných mesiacoch v populácii kulminuje výskyt akútnch respiračných infekcií, preto by sme mali včas myslieť na vhodnú prevenciu. Tým sa myslí nielen primerané teplejšie oblečenie, otužovanie, ale i užívanie prípravkou, ktoréí povybudia náš imunitný systém chrániaci organizmus pred patogénmi, ako sú baktérie, vírusy, huby, parazity a v neposlednom rade pred premnožením rakovinových buniek.

Vyšše storočie výskumu poukazuje na fakt, že vitamín C hrá hlavnú a kritickú úlohu v mnohých aspektoch imunitného systému hlavne vo funkcii bunkovej imunity. Ľudský organizmus si ho nedokáže syntetizovať sám pre deficit kľúčového enzýmu v biosyntetickej dráhe. Ťažký nedostatok vitamínu C môže spôsobiť ochorenie skorbut, končiace často smrťou. Na prevenciu skorbutu stačí dávka vitamínu C pribl. 10mg/deň, napriek tomu odborníci odporúčajú dennú dávku min. 100-200mg/deň. Zvýšený príjem by mali mať fajčiari, ľudia s jednotvárnym príjmom potravín či s diétami, alkoholici, starší ľudia, astmatici, športovci, tehotné ženy, deti ... ( Celaskon, Cebion, Lipo-C-askor)

Na imunitu priaznivo vplýva aj zvýšná dodávka nukleotidov, ktoré taktiež stimulujú bunkovú imunitu a likvidujú nádorovo zmenené bunky ( Preventan). Stále rastúcej obľube sa v posledných rokoch tešia tiež glukány, sú buď rastlinného pôvodu, alebo glukány z húb (hliva ustricová, Reishi, Shiitake, Chaga), ktoré pozitívne ovplivňujú prirodzenú i získanú imunitu (Imunoglukan, Hliváček). Z ďaľších spomenieme napríklad fytoterapeutiká - prípravky z kvetu Echinacea purpurea (Immunal, Dr. Theiss-Echinaceové kvapky), z koreňa muškátu Pelargonium sidoides (Kaloba), rôzne probiotiká (Biopron, Lactoseven, Biogaia), či prípravky obsahujúce kolostrum (Edenpharma-Kolostrum pre dospelých i junior, Revital-multivitamín+kolostrum).

Nezaškodí však mať po ruke aj nejaký liek s obsahom paracetamolu, či ibuprofenu ( Paralen, Panadol, Coldrex, Theraflu, Nurofen, Ibalgin) na zníženie horúčky, či bolesti (hlavy, niekedy ,,celého tela"). U dospelých však nezrážame zvýšnú teplotu za každú cenu, tá je totiž znamením, že telo začalo s ozdravým procesom, a preto je lepšie počkať do momentu kedy horúčka začne prudko stúpať. U detí to však neplatí, pri nich je treba väčšia obozretnosť.

Infekcie dýchacích ciest patria k najčastejším a najbežnejším ochoreniam,pričom sú s pravidla sprevádzané príznakmi, napr. kašľom a nádchou. Kašeľ by sa nemal nikdy podceňovať. Jeho tlmenie je vhodné, pokiaľ je kašeľ neproduktívny a pacienta nadmieru vyčerpáva. Vtedy sú vhodné tzv. antitusiká (MugotussolRobitussin junior, Stoptussin, Sinecod). Naopak, na uľahčenie odstránenie hustého hlienu z dýchacích ciest sa aplikujú liečivá zo skupiny expektorancií, existuje široké spektrum podania od sirupov, cez kvapky, tablety, rozpustné formy vo vode, pastilky až po inhalačné podanie (Solmucol, Mucosolvan, Ambrobene, Prospan, Thymomel).

Nádcha nie je choroba, ale jej príznak. Pri liečbe má zásadný význam udržanie priechodnosti nosa. Aplikácia kvapiek, alebo sprejov do nosa by mala byť však časovo obmedzená (5-7 dní) kvôli nebezpečenstvu návyku nosovej sliznice, čím dochádza k trvalému opuchu a prestavbe nosovej sliznice (Muconasal plus, Olynth, Nasivin, Sanorin). Užívateľsky vhodnou alternatívou sú výplachy nosových dutín nazálnymi sprejmi s obsahom minerálnych solí, pričom na uvoľnenie ,,upchatého nosa" sú najvhodnejšie tzv. hypertonické roztoky. Sú vhodné aj na dlhodobé používanie, pre všetky vekové kategórie vrátane tehotných a dojčiacich žien (Quixx, Physiomer, Stérimar).

Na záver vám prajeme pokojnú, krásnu a slnkom zaliatu jeseň. Buďte zdraví spolu s nami !

Facebook


Produkty priradené k tejto novinke